DALJE NA ISTOK: ERZURUM

2Kako idete dalje na istok sve je manje turista, ali i toalet papira u javnim toaletima koji je nestao u korist bokalića sa vodom. Tulumbe su sve manje i slađe, a glavice kupusa sve veće…

Nakon pet beskonačnih sati provedenih u čekaonici željezničke stanice u Kayseri, u jedan sat iza ponoći konačno je iz pravca Ankare stigao naš voz za Erzurum. Bus bi bio brža i povoljnija varijanta, ali činjenica da voz prolazi kanjonom Eufrata je bila dovoljna da presudi u korist voza.

I onda jedno prijatno iznenađene. Spavaća kola koja smo rezervisali su čisti luksuz. Uredna, čista posteljina, lavabo u uglu, te stolić i police za odložiti stvari. A vagon-restoran je daleko čak i od standarda brzih evropskih vozova. Nema tu podgrijanih gotovih jela i sendviča, već se vaša čorbica od leća krčka u loncu u pravoj pravcatoj kuhinji. Morate se bar malo osjetiti kao Herkul Poaro u «Ubistvu u Orijent Ekspresu»*

U Erzurum stižemo nakon 13 sati putovanja. a) Prilično sam ošamućena. Grad se nalazi na gotovo 2000 m nadmorske visine; b) Zaledila sam se. Temperatura jedva da prelazi nulti podjelak, a ja imam samo bijednu kožnu jaknicu c) Naš hotel je zaista jeftin, ali srazmjerno tome i prava rupa u kojoj grijanje ne puštaju prije 20 časova.

Znači, tako ošamućena + smrznuta** krenem u potragu za zimskom jaknom. Upadnem u PRVU prodavnicu odjeće, probam PRVU jaknu koja mi padne pod ruku i, iako mi prodavač nudi da vidim i druge modele, bez pogovora izjavim: «Kupujem!». Nešto kasnije, ugledavši se u izlogu nisam se mogla oteti utisku da moja žuta jakna podsjeća na onu Kim Jong-Ila. Ako kojim slučajem ne znate kako je izgleda njegova jakna bacite pogled na ovaj tumblr: http://kimjongillookingatthings.tumblr.com/

__________________________

* Bez ovog ubistva u naslovu, ali i porculanskih šoljica za čaj

** Dobitna kombinacija

13 4 5 6 7 8 9 10

Fotografije: Dalibor Samac