LEDENI SAT OTKUCAVA

1

Ljudi koji se fotografišu i djeca koja veselo trčkaraju među ledenim blokovima postavljenim ukrug na trgu ispred Pantheona u Parizu. Jedna sasvim bezbrižna scena običnog nedjeljnog poslijepodneva. Ali umjetnička instalacija Ice Watch Paris zastrašujuća je. Osamdeset tona leda starog milione godine sa Grenlanda upravo se topi pred očima prolaznika.

Dok u francuskom glavnom gradu traju pregovori na konferenciji UN o klimatskim promjenama, Ice Watch Paris, instalacija danskog umjetnika Olafur Eliassona i geologa Minik Rosinga, pretvara apstraktno u realnost. Takvo što ste do sada još jedino mogli vidjeti na vijestima. Dvanaest blokova leda, komadi glečera Nuuk koji su pali u more usljed efekata globalnog zagrijavanja, dovezeni su u šest velikih kontejnera direkno sa Grenlanda i tope se upravo na jednom od pariskih trgova.

Pretpostavlja se da će se led potpuno otopiti u roku pet dana.

http://icewatchparis.com

2 3 4