MALEZIJA: U SRCU PRAŠUME

malezija_05

Borneo, Malezija. Cesta se zaustavlja, put se mora nastaviti riječnim putem. Potrebno je pola dana plovidbe u pirogi, malom drvenom čamcu, rijekom Lemanak kroz prašumu nacionalnog parka Taman Negara Batang AI do konačnog odredišta – Nanga Kesit, tradicionalne zajednice plemena Iban.

Nekada čuveni ratnici i lovci na glave, pripadnici ovog plemena danas se uglavnom bave ribolovom i prodajom rukotvorina turistima. Iako još uvijek žive u tradicionalnim – longhouse – domaćinstvima u kojima može stanovati i do 50 porodica, brza urbanizacija Malezije nije zaobišla ni ovaj zabačeni prašume. Većina domaćinstava danas je uvela struju, vodu, a neki imaju i – internet.

malezija_01malezija_02 malezija_09 malezija_08 malezija_06a malezija_06  malezija_04 malezija_03

malezija_10 malezija_11

malezija_13

malezija_12

Putovao i fotografisao: Dalibor Samac

Leave a Reply